instagram

Instagram’da Takipçi Arttırmanın Yolları

Android versiyonu ile beraber artık herkes Instagram‘da. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en popüler sosyal fotoğraf paylaşım mecrası haline gelen Instagram’da bireyler için olduğu kadar markalar için de takipçi sayısı arttırmak oldukça önemli hale geldi. Gelin takipçi satın almadan takipçi nasıl arttırılır bunları birlikte inceleyelim.

1. En İyi Fotolarınızı Paylaşın 

Birçok kişi Instagram‘ı bir fotoğraf günlüğü gibi kullanıyor. Her yediği yemeği ya da kedisinin, köpeğinin bütün mimiklerini sürekli çelip paylaşıyor. Bu konuda seçici olmakta fayda var. Çektiğiniz her fotoğrafı değil de sizin editörülüğünüzden geçen fotoğrafları paylaşın. Böylece hem arkadaşlarınızın yayın akışını kirletmemiş olur hem de yeni takipçilerin ilgisini daha çok uyandırmış olursunuz. Profilinize giren birinin son çektiğiniz resimlerin çöp olduğunu görerek sizi takip etmesini engellemeyin. Onlara güzel bir portfolyo sunun.

2. Hangi Fotolar İlgi Görüyor Dikkat Edin

Aralıklarla hangi fotoğrafların popüler olduğuna bir göz atın ve kendi fotoğraflarınızla kıyaslayın. Daha sonra Statigram sitesinden kendi fotoğraflarınızı analiz edin. En çok hangi fotoğraflarınız beğenilmiş, hangisi daha fazla yorum almış, hangi efekti daha çok kullanmışsınız gibi istatistiklerinizden yola çıkarak bundan sonra çekeceğiniz fotoğraflarla ilgili kendinize bir yol haritası belirleyin.

3. Hashtag’leri Kullanın

Tıpkı Twitter ve Tumblr‘da olduğu gibi Instagram’da da #hashtagler normal izleyici çevrenizden daha farklı kişilere ulaşmanıza olanak sağlıyor. (Daha önce paylaştığımız Instagram’daki en popüler 10 hashtag -yaz dönemi- yazımızı buradan okuyabilirsiniz.) Örneğin gökyüzü fotoğrafı çektiyseniz ve bu fotoğrafı #sky hashtagi ile etiketlerseniz bu hashtag ile arama yapan birçok kişinin radarına girmiş olursunuz. Ayrıca güncel popüler hashtagleri takip etmek isterseniz Webstagram’ın istatistik sayfasına bir göz atmanızda yarar var. Mesela ben bu yazıyı yazarken en popüler hashtag #love olarak görünüyor.

 4. Başkalarını Takip Edin

Herkes beni takip etmeli mantığından çıkmak önemli, eğer herkes bunu söylerse  kimse kimseyi takip etmez. Sosyal medya biraz takip edeni, takip ederler mantığı üzerine kuruludur. Hani interaktif ortam ya; sen birini takip etmeye başlarsın fotoğrafına yorum yazarsın, o da senin profilini merak eder ve fotoğraflarına bakıp seni takip etmeye başlar. Twitter ve Tumblr’da olduğu gibi Instagram’da da bu işler böyle yürüyor.

5. Photo Map Kullanın

Photo Map’ler de tıpkı hashtagler gibi çektiğiniz fotoğrafların bulunduğu yerlerle ilgili tagleme yaparlar. Bu sayede sizinle aynı bölgede fotoğraf çeken insanlar sizin de burada çektiğiniz fotoğrafları gördüğü zaman yeni takipçiler kazanma şansınız artar.

6. Başkalarının Fotoğraflarını Beğenin ve Yorumlar Yazın

Kısacası “Kendine Müslüman” olmayın. Siz başkalarının fotoğraflarına yorum yazdıkça ve beğendikçe onların da sizin fotoğraflarınıza yorum yazıp beğenecektir. Bu sayede sizi takibe almaya başlayan yeni insanlar göreceksiniz.

Hadi bakalım, Instagram‘da sosyal medya fırtınaları yaratmayan kalmasın!

 

Salih Seçkin Sevinç

Salih Seçkin Sevinç

1979 doğumlu. İşletme mezunu. "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitabının yazarı. Girişimci. 2002 - 2003'de New York'da plastik sanatlar ve pazarlama üzerine araştırmalar yaptı. DHL Express ve sonrasında İstanbul Sanat Evi'nde çalıştı. 2005 yılından beri çeşitli e-ticaret projeleri üzerinde Pazarlama&İş Geliştirme alan deneyimlerine sahip. Çağdaş Resim Koleksiyoneri. 2009 yılından beri Sosyal Medya'nın "Pazarlama İletişimi" üzerinde yaptığı devrimin heyecanı içerisinde. İlk makaleleri sanat dergilerinde Sanat Eseri Satışı ve Sosyal Medya üzerine oldu. Sosyal Medya Eğitmeni ve Danışmanı. Konuşmacı. Harbiyiyorum.com yazarı. DahaBaşka Reklam Ajansı kurucu ortağı. Şu sıralar "Mobil Uygulama Pazarlama" üzerine yoğunlaşmış durumda.

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus