meraki-tree-logo

Cisco, Meraki’yi Satın Aldı

Kısa sürede melek yatırımcıların dikkatini çeken ve 80 milyon dolarlık yatırım alan Meraki, 1.2 milyar dolara Cisco’ya satıldı. Girişim camiasının melek yatırımcılarından Aydın Şenkut’un da yatırım yaptığı Meraki, 2006 yılında MIT’li üç öğrencinin başlattığı bir girişimdi. Şu anda 330 kişiyle yola devam eden Meraki, kablolu ve kablosuz ağların bulut üzerinden kontrolünü sağlayan ve okullardan büyük şirketlere kadar birçok alanda hizmet veriyor.

Aydın Şenkut’un yatırım şirketi Felicis Ventures ve Google’ın yanı sıra 2007 yılında Sequoia Capital’den 5 milyon dolar, 2008 yılında 20 milyon dolar, 2011 yılında 15 milyon dolar ve bu sene Temmuz ayında 40 milyon dolarlık yatırım almıştı.

1.2 milyar dolarlık satıştan sonra Meraki’nin satışını hiç beklemediklerini bir anda gerçekleştiğini söyleyen Meraki CEO’su Sanjit Biswas, “Anlaşmadan sonra işin başında olmaya devam edeceğiz. Ulaşmak istediğimiz yıllık 1 milyar dolarlık gelir hedefimiz hala devam ediyor” dedi. Cisco İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Hilton Romanski ise önemli bir satın almaya imza attıklarını ve bulut bilişim konusunda hızla yol alacaklarını ifade etti.

Semra Öğdüm

Semra Öğdüm

1985'de Bursa'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Bölümü mezunu. İşletme Fakültesi son sınıf öğrencisi. Özel İstiklal Eğitim Kurumları'nda Yayın Sorumlusu olarak çalıştı. Diyardan Bilgi Teknolojileri ve Diyardan.com'un Sosyal Medya sorumlusu.

More Posts - Website

Follow Me:
Twitter